O choreografiach na pierwszy taniec Drukuj Email

„Miłość jest jak chusta z najdelikatniejszego materiału, którą ciepły wiatr wprawia w taniec,
a nawet największy wicher jej nie rozerwie
... nasz pierwszy taniec weselny”


O choreografiach na pierwszy taniec opowiada mgr Magda Wiśniewska – promotorka i instruktorka rekreacji ruchowej TANIEC i FITNESS, właścicielka Studia Tańca Rekreacyjnego „MEGI”

Od pewnego momentu oprócz załatwienia najważniejszych spraw związanych z uroczystością weselną, ważna staje się także nauka pierwszego tańca. Jakie są Pani spostrzeżenia na ten temat?

Choreografie na pierwszy taniec weselny stały się istotnym „akcentem” uroczystości weselnej. Od pewnego czasu lekcja tańca dla narzeczonych zamawiana jest jak kamerzysta, fotograf, DJ/orkiestra, etc., czyli traktowana jest jako stały, niezbędny element rodzinnej uroczystości.

Pierwszy taniec rozpoczyna zabawę weselną, dlatego ta część uroczystości traktowana jest poważnie i profesjonalnie. Narzeczeni umawiają się prywatnie na lekcje tańca z instruktorką, aby w tym pięknym i jedynym dniu wszystko było dopracowane i doskonałe.

Czy kilka godzin wystarczy, aby nauczyć się tańczyć?

Nie nauczymy się tańczyć w kilka lekcji, ale nauczymy się choreografii na pierwszy taniec. Bardzo dużo zależy od nastawienia narzeczonych, jak wyćwiczą układ w domu (jeśli pozwalają na to warunki domowe), i jak będą przygotowywać się do kolejnych zajęć, czyli jak odrobią drobne zadanie domowe – uśmiecha się Magda Wiśniewska.

Zaliczenie 3-4 lekcji umoźliwia parze o przeciętnych predyspozycjach tanecznych, aby ułożyć choreografię do 2 minut. Poziom elementów choreograficznych będzie zależał od możliwości pary, takie decyzje podejmujemy wspólnie z zainteresowanymi już po pierwszych zajęciach. Przeważają układy tzw. „show taneczne” czyli więcej elementów freestyle np. pocałunek w rękę Panny Młodej lub proste podnoszenie. Rzadziej wplata się bardzo rozbudowane połączenia kroków tanecznych, w których poprawna technika wykonania wymaga dłuższych treningów, chyba że Para się na to decyduje.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że układy show z kilkoma prostymi krokami i figurami tanecznymi są tańczone naturalniej, mniej sztucznie. Najważniejsze jest, aby narzeczonym przyjemnie sie tańczyło, bez dodatkowego stresu i pytania „co zatańczymy?”. Coraz częściej spotykam się z opinią, że większy stres towarzyszy parze, gdy nie maja przygotowanego układu i muszą sami, spontanicznie „coś” zatańczyć, niż zatańczeniu prostej choreografii, która odpowiednio ułożona i wyćwiczona nie powinna przysporzyć narzeczonym dodatkowego stresu. Oczywiście pojawią się emocje i pytania: „Czy się uda, czy nie zapomnimy?”, ale takie pytania towarzyszą wszystkim sprawom związanym ze Ślubem. Miło patrzy się na ambitnych zakochanych, którzy w tym ważnym dniu chcą zatańczyć dla nas swoją historię miłosną.

Co z doświadczenia może Pani nam jeszcze opowiedzieć o pierwszym tańcu, jak pomóc Parze w wyborze pierwszego tańca?

Aby pomóc narzeczonym w decyzjach związanych z pierwszym tańcem, postaram się uściślić kilka najważniejszych informacji dotyczących rodzajów choreografii, sposobów ułożenia, czasu całego układu oraz rodzajów utworów.

- przygotowania do pierwszego tańca w pigułce -

RODZAJE CHOREOGRAFII:

 • Standardowa – walc angielski i wiedeński, tango argentyńskie, foxtrot, czasami żywiołowy quickstep,
 • Latynoamerykańska – rumba kubańska, salsa, jive, coraz częściej tańce karaibskie jak bachata czy zouk,
 • Łączone - połączenie tańca standardowego z latynoamerykańskim,
 • Różnorodne - choregorafia z połączenia różnych elementów tanecznych, nie tylko z jednego stylu tanecznego do wybranego dowolnie utworu (nie musi być to utwór z rodzaju tańców towarzyskich).

SPOSOBY UŁOŻENIA CHOREOGRAFII:

 • narzeczeni sami wybierają utwór, styl tańca, a instruktor tylko układa choreografię
 • narzeczeni i instruktor wspólnie wybierają piosenkę, czas oraz formę taneczną na pierwszy taniec,
 • narzeczeni zlecają instruktorowi dobór odpowiedniego dla nich utworu, stylu tanecznego, czasu tańczenia.

RODZAJE UTWORÓW:

 • Klasyczne – przewaga utworów wolnych, o delikatnym tonie, z wyraźnym rytmem tanecznym
 • „Piosenka wspomnienie” – czyli ulubiony utwór narzeczonych
 • Miksy, czyli połączenie np. tradycyjnego walca angielskiego z żywiołowym i śmiesznym utworem jive’a,
 • „Choreografia z jajem” czyli szalony i śmieszny utwór w połączeniu z żywiołowym i śmiesznym układem tanecznym.

CZAS CHOREOGRAFII:

 • Normalny – od 1 m. 30 s. do 2 m i 30 s.
 • Rozszerzony – powyżej 2 m. 30 s. do nawet 6 minut

Zawsze przed pierwszymi zajęciami para otrzymuje ode mnie listę utworów najczęściej wybieranych na pierwszy taniec weselny, aby ułatwić poszukiwania piosenki. Mam nadzieje, że ten opis pomoże narzeczonym w podjęciu decyzji o pierwszym tańcu.

Jaki rodzaj tańca wybierają narzeczeni na pierwszy taniec?

Obecnie najczęściej pary decydują się na opcję układ taneczny z połączeniem różnorodnych elementów tanecznych (nie tylko z jednego stylu) do dowolnie wybranej piosenki (niekoniecznie utworu z tańców towarzyskich), np. piosenka Piaska i Natalii Kukulskiej „Jesteś blisko mnie” choreografia złożona z elementów walca angielskiego i rumby kubańskiej. Jeśli chodzi o rodzaj tańca to polecam mieszankę elementów z różnych tańców standardowych (kilka elementów z walca angielskiego + figury np. z foxtrota) lub latynoamerykańskich (np. salsa + rumba) do odpowiednio dobranej piosenki.

Jest to innowacyjny pomysł na choreografię, ale uważam że staje się ona atrakcyjniejsza. Narzeczeni nie jadą na turniej tańca tylko na swoje wesele – uśmiecha się Magda Wiśniewska.

Najważniejsze jest aby choreografia była opowieścią miłosną, złożoną z prostych elementów tanecznych, tak połączonych, aby przyswojenie ich nie stanowiło problemu, a efekt był zadowalający.

Z „tanecznym” pozdrowieniem, Magda Wiśniewska,
Studio Tańca Rekreacyjnego „MEGI, Osiedle Pomorskie 7i w Zielonej Górze.

 

Zastrzeżenia prawne: Wszelkie treści opublikowane w niniejszej witrynie internetowej stanowią własność redakcji magazynu Narzeczeni, ich kopiowanie oraz upowszechnianie w całości lub częściowo bez zgody właściciela jest zabronione. Zawartość serwisu ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

Polityka prywatności: Wszystkim odwiedzającym strony internetowe magazynu Narzeczeni zapewniamy anonimowość. Wszelkie informacje zebrane przez naszą organizację w postaci logów systemowych (np. nr IP), a wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w internecie, wykorzystywane są wyłącznie do celów statystycznych i administracyjnych i w żaden sposób nie są upowszechniane, ani udostępniane osobom trzecim.

Strona główna Warto | wiedzieć | O choreografiach na pierwszy taniec